Dzisiaj jest: Niedziela 20 Październik 2019

Wieża Piastowska

Jednym z zabytków Cieszyna, którego nie można pominąć na szlaku turystycznym jest Wieża Piastowska. Pochodzi ona z VIV wieku i mierzy 29 metrów wysokości. Jest to jedna z wież gotyckiego zamku. Stanowi niesamowity punkt widokowy na miasto, jak również Beskidy, pośród których Cieszyn jest zlokalizowany.

Niesamowita budowla

Wieża Piastowska niegdyś stanowiła kluczowy element systemu obrony cieszyńskiego zamku. Została wybudowana z kamienia na planie kwadratu co zapewniało jej stabilność i solidność konstrukcji. Można w niej wyróżnić cztery części o różnym przeznaczeniu. Podziemie stanowiło w przeszłości lochy. Dolna część wieży to zalewie 10m i pełniła ona historycznie funkcję gospodarczą. Część środkowa to mieszkanie zapewniające pokoje, a najwyższa partia wieży przystosowana była do celów bojowych. To właśnie w najwyższej części wieży znajdowały się obronne blanki i machikuły. Wewnątrz Wieży znajdziemy siedem kondygnacji, które łączą kamienne i po części drewniane schody. Mur z jakiego została wzniesiona liczy 2,5 metra szerokości, a w najwyższej części 150cm. By zapewnić wewnątrz oświetlenie zbudowano wąskie, podłużne okna. Naroża wieży zdobią cztery herby piastowskie, autorstwa Piotra Parlera, praskiego rzeźbiarza. Całość prezentuje się monumentalnie i ciekawie. To nieco inny zabytek od pozostałych, jakie Cieszyn skrywa, tym bardziej zachęca do odwiedzin turystów spragnionych widoków, jak i poznania historii miasta.

Lokalizacja Wieży Piastowskiej

Zlokalizowana jest na wzgórzu zamkowym, najstarszym miejscu Cieszyna, gdzie tuż obok znajdziemy rotundę romańską z XI wieku oraz Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku w którym znajdują się muzeum, galeria sztuki, jak też Państwowa Szkoła Muzyczna. Zielone otoczenie Wieży Piastowskiej sprawia, iż jest to doskonały punkt na odpoczynek po dłuższym zwiedzaniu miasta. Będąc na Wieży Piastowskiej warto również odwiedzić Cieszyńską Wenecję, jak również pospacerować po szlaku magnolii, które dostrzec można w panoramie miasta spoglądając z tarasu widokowego wieży.

Copyright © 2010 - 2019 Willa Pod Aniołem
Projekt i wykonanie: whiteghost