Dzisiaj jest: Niedziela 20 Październik 2019

Studnia Trzech Braci w Cieszynie

Studnia Trzech Braci to zabytek kulturalno-historyczny Cieszyna, jednak nie najstarszy. Nie znaczy to jednak, iż nie jest warto jej odwiedzić, zwłaszcza iż krąży wokół niego niezwykła legenda. Sama opowieść niewiele ma wspólnego z prawdą, została publicznie ukazana dopiero w 1817 roku przez cieszyńskiego kronikarza i burmistrza Cieszyna Alojzego Kaufmanna. Faktem jest, iż studnia istniała już w XV wieku i należała do dominikanów. Do XIX wieku pobierano z niej wodę, między innymi z jej zasobów korzystał cieszyński browar.

Legenda studni

Studnia Trzech Braci jest symbolem spotkania Bolka, Cieszka i Leszka, z którymi wiąże się początek osady cieszyńskiej. Jak głosi legenda pewnej lipcowej nocy 810 roku, król Leszek III spostrzegł na niebie trzy iskrzące gwiazdy, które miały odnosić się do jego trzech synów – Bolka, Leszka i Cieszka. Zlecił im podróż do miejsca nad którym widniały owe gwiazdy, a także nakazał by nie wracali przed jesienią. Młodzieńcy ruszyli, wędrowali przez potoki i wzgórza, maszerując oddzielnie ze swoimi drużynami. Pewnego wieczoru drużyna Leszka zatrzymała się u źródeł orzeźwiającej wody, a gdy Leszek zadął w swój róg usłyszał odpowiedź, którą był róg Bolka. Kolejnego dnia do źródła przybył Cieszko. Bracia ciesząc się ze wspólnego spotkania postanowili w tym miejscu założyć gród zwany Cieszynem. Studnia przez wieki zaopatrywała Cieszyn w wodę. Obecnie to jedynie pamiątka historii miasta i wyjątkowy zabytek, choć niepozorny.

Klimatyczny zaułek Cieszyna

Studnia znajduje się w jednej z bocznych uliczek odchodzących od rynku i prowadzących stromo w dół ku Olzie. Bez wątpienia to klimatyczne miejsce, które warto jest odwiedzić wynajmując pokoje w Cieszynie. Studnię zdobi żeliwna altana ustawiona w tym miejscu w 1868 roku. Wewnątrz altany widnieje tablica wraz z przypowieścią w językach łacińskim, polskim i niemieckim. Otoczona kwiatami jest wspaniałym tłem do pamiątkowej fotografii. Trudno nie spotkać w Cieszynie pocztówki bez jej wizerunku.

Copyright © 2010 - 2019 Willa Pod Aniołem
Projekt i wykonanie: whiteghost